Розробка уроку для 6 класу. Суспільне життя Стародавньої Індії
Тема: Суспільне життя Давньої Індії
Мета: познайомити учнів з особливостями суспільного устрою жителів Стародавньої Індії; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни і поняття «варни», «брахмани», «кшатрії», «вайшьї», «шудри», «недоторкані»; продовжити формування навичок роботи з підручником, вміння набувати нових знань поєднуючи інформацію з розповіді вчителя, підручника, складати схеми; виховувати інтерес до вивчення історії інших країн.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Графічний диктант «Правда-неправда» коли відповідь правдива учні ставлять +, коли ні - .
1. Індійська цивілізація виникла в долині річки Інд +
2. Найбільшими містами індійської цивілізації були Єрихон та Чатал-Гуйюк-
3. Високорозвинена індійська цивілізація – третя за давністю на землі після Єгипту та Месопотамії+
4. У 2 половині ІІ тис. до н.е. прийшли до Північної Індії племена аріїв+
5. Природні умови в долині річки Ганг були більш сприятливими, ніж у басейні річки Інд-
6.Вожді індоєвропейців називались раджами+
7. Основними заняттями жителів Індії були торгівля й мореплавство-
8. Долина річки Ганг через болотяну місцевість, хижих тварин, отруїних змій та комах була освоєна населенням пізніше +
9. Писемність аріїв називалась санскритом+
10. Індія об'єдналась за правління династії Мауріїв+
11. Засновником династії Мауріїв був цар Ашока -
12. Найбільшого піднесення держава досягла під час правління Ашоки+
Перевірка робіт – учні перевіряють роботи один-одного, здійснюється під керівництвом вчителя.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями: 1. Пригадайте, що таке соціальна структура суспільства?
2. Якою була соціальна структура суспільства в Стародавньому Єгипті, цивілізаціях Передньої та Центральної Азії?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота із словником
Варни (в перекладі значить « колір») — чотири стани в суспільстві Стародавньої Індії.
Робота із схемою «Варновий устрій Стародавньої Індії». Учні малюють схему у зошит, супроводжується розповіддю вчителя. На схемі 4 сорочки різного кольору, розташовані у вигляді сходів - від варни брахманів нагорі, до шудрів знизу
Представникам найвищої варни — брахманам — приписувався білий колір — колір чистоти, цнотливості. Брахмани виконували обов'язки жерців і здійснювали численніобряди, яким у Стародавній Індії надавалося дуже важливе значення. Брахмани були також охоронцями древньої ученості, знавцями священних текстів. Протягом багатьох століть, будучи ще не записаними, ці тексти зберігалися виключно в пам'яті вчених брахманів. Саме тому кожний брахман проходив тривале навчання: ще хлопчиком віддавали його в дім учителя, де він проводив життя в праці та вивченні вед. Другу варну представляли кшатрії — воїни. Їм приписували червоний колір — колір вогню, війни, рішучості. Кшатрії з дитинства навчалися володіти зброєю, справлятися з конем і колісницею. До цієї варни переважно належали правителі держав. Третя варна — вайшью — землероби, скотарі,ремісники, торговці, їхній колір- жовтий, колір землі. На них покладався обов'язок обробляти поля, працювати в майстернях, а також торгувати. Четверта варна — шудри, або слуги,їхній колір — чорний. Обов'язком шудрів було служити представникам вищих варн. На відміну від брахманів, кшатріїв і вайшью, шудри не вважалися нащадками древніх аріїв-завойовників і, ймовірно, були нащадками підкореного населення. Три вищі варни називалися також «двічінародженими», оскільки проходили обряд «другого народження» — посвячення в арії. Під час цього обряду на хлопчика надівали священний шнурок, після чого він вважався повноправним членом своєї варни. Приналежність людини до своєї варни була спадковою: дитина, народжена в сім'ї брахмана, ставала брахманом і т. д. У Стародавній Індії засуджувалося одруження з жінкою з іншої варни.
Індійці вірили, що бог Брахма поділив їх на варни. Із своїх вуст, на їхню думку, Брахма створив жерців- брахманів. З рук, як переповідає легенда, Брахма створив воїнів – кшатріїв, яких наділив силою і мужністю. Із стегон, згідно з міфом, було створено представників третьої варни – вайшья. Зі своїх забруднених ніг, як вважали індійці, Брахма створив слуг-шудрів.
Також у суспільстві були люди, що не належали до жодної із варн – це раби. Їх називали «недоторканими» і вважали ізгоями.
Робота з підручником ( Бандровський О.Г., Власов В.С. Історія Стародавнього світу 6 клас) ст. 103 ознайомитись з поняттям «касти» поміркувати над питанням: Як ви вважаєте навіщо індійцям був потрібен поділ суспільства на варни і касти? Чи впливав він на буденне життя, як саме?
V. Закріплення нових знань
Дидактична гра «Три речення» - учням слід трьома реченнями передати зміст уроку. Переможцем буде визнано того учня, розповідь якого буде найкращою та відображатиме зміст.
VІ. Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання § 20 опрацювати, вивч. поняття, схему.