top of page

Розробка уроку для 6 класу. Суспільне життя Стародавньої Індії

Тема: Суспільне життя Давньої Індії

Мета: познайомити учнів з особливостями суспільного устрою жителів Стародавньої Індії; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни і поняття «варни», «брахмани», «кшатрії», «вайшьї», «шудри», «недоторкані»; продовжити формування навичок роботи з підручником, вміння набувати нових знань поєднуючи інформацію з розповіді вчителя, підручника, складати схеми; виховувати інтерес до вивчення історії інших країн.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Графічний диктант «Правда-неправда» коли відповідь правдива учні ставлять +, коли ні - .

1. Індійська цивілізація виникла в долині річки Інд +

2. Найбільшими містами індійської цивілізації були Єрихон та Чатал-Гуйюк-

3. Високорозвинена індійська цивілізація – третя за давністю на землі після Єгипту та Месопотамії+

4. У 2 половині ІІ тис. до н.е. прийшли до Північної Індії племена аріїв+

5. Природні умови в долині річки Ганг були більш сприятливими, ніж у басейні річки Інд-

6.Вожді індоєвропейців називались раджами+

7. Основними заняттями жителів Індії були торгівля й мореплавство-

8. Долина річки Ганг через болотяну місцевість, хижих тварин, отруїних змій та комах була освоєна населенням пізніше +

9. Писемність аріїв називалась санскритом+

10. Індія об'єдналась за правління династії Мауріїв+

11. Засновником династії Мауріїв був цар Ашока -

12. Найбільшого піднесення держава досягла під час правління Ашоки+

Перевірка робіт – учні перевіряють роботи один-одного, здійснюється під керівництвом вчителя.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями: 1. Пригадайте, що таке соціальна структура суспільства?

2. Якою була соціальна структура суспільства в Стародавньому Єгипті, цивілізаціях Передньої та Центральної Азії?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота із словником

Варни (в перекладі значить « колір») — чотири стани в суспільстві Стародавньої Індії.

Робота із схемою «Варновий устрій Стародавньої Індії». Учні малюють схему у зошит, супроводжується розповіддю вчителя. На схемі 4 сорочки різного кольору, розташовані у вигляді сходів - від варни брахманів нагорі, до шудрів знизу

Представникам найвищої варни — брахманам — приписувався білий колір — колір чистоти, цнотливості. Брахмани виконували обов'язки жерців і здійснювали численніобряди, яким у Стародавній Індії надавалося дуже важливе значення. Брахмани були також охоронцями древньої ученості, знавцями священних текстів. Протягом багатьох століть, будучи ще не записаними, ці тексти зберігалися виключно в пам'яті вчених брахманів. Саме тому кожний брахман проходив тривале навчання: ще хлопчиком віддавали його в дім учителя, де він проводив життя в праці та вивченні вед. Другу варну представляли кшатрії — воїни. Їм приписували червоний колір — колір вогню, війни, рішучості. Кшатрії з дитинства навчалися володіти зброєю, справлятися з конем і колісницею. До цієї варни переважно належали правителі держав. Третя варна — вайшью — землероби, скотарі,ремісники, торговці, їхній колір- жовтий, колір землі. На них покладався обов'язок обробляти поля, працювати в майстернях, а також торгувати. Четверта варна — шудри, або слуги,їхній колір — чорний. Обов'язком шудрів було служити представникам вищих варн. На відміну від брахманів, кшатріїв і вайшью, шудри не вважалися нащадками древніх аріїв-завойовників і, ймовірно, були нащадками підкореного населення. Три вищі варни називалися також «двічінародженими», оскільки проходили обряд «другого народження» — посвячення в арії. Під час цього обряду на хлопчика надівали священний шнурок, після чого він вважався повноправним членом своєї варни. Приналежність людини до своєї варни була спадковою: дитина, народжена в сім'ї брахмана, ставала брахманом і т. д. У Стародавній Індії засуджувалося одруження з жінкою з іншої варни.

Індійці вірили, що бог Брахма поділив їх на варни. Із своїх вуст, на їхню думку, Брахма створив жерців- брахманів. З рук, як переповідає легенда, Брахма створив воїнів – кшатріїв, яких наділив силою і мужністю. Із стегон, згідно з міфом, було створено представників третьої варни – вайшья. Зі своїх забруднених ніг, як вважали індійці, Брахма створив слуг-шудрів.

Також у суспільстві були люди, що не належали до жодної із варн – це раби. Їх називали «недоторканими» і вважали ізгоями.

Робота з підручником ( Бандровський О.Г., Власов В.С. Історія Стародавнього світу 6 клас) ст. 103 ознайомитись з поняттям «касти» поміркувати над питанням: Як ви вважаєте навіщо індійцям був потрібен поділ суспільства на варни і касти? Чи впливав він на буденне життя, як саме?

V. Закріплення нових знань

Дидактична гра «Три речення» - учням слід трьома реченнями передати зміст уроку. Переможцем буде визнано того учня, розповідь якого буде найкращою та відображатиме зміст.

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання § 20 опрацювати, вивч. поняття, схему.

ЩО ТАКЕ БЛОГ ?

Блог - це  «мережевий журнал чи щоденник подій» або веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості.

 

ОСНОВНА МЕТА БЛОГУ:

Пропагування історичних знань, підвищення інтересу до предмету. Спілкування з колегами, учнями і батьками на професійні теми. Також це - отримання задоволення від того, що я пишу про улюблену тему і ділюсь своїми унікальними знаннями та напрацюваннями зі своїми відвідувачами. Професійний розвиток, дізнаючись багато нового про цікаву  тематику і розширюючи горизонти.

НАЙБЛИЖЧІ ПОДІЇ: 

 

330/11/2015:  Наш 7-А клас був черговим по школі

 

02/12/2015:  Відбудеться відкритий урок на базі гімназії №290 за темою "Україно-Московська міждержавна угода 1654р."

 

25/12/2015:  Свято нового року

 Я В СОЦМЕРЕЖАХ: 
  • Facebook Social Icon
  • Vkontakte Social Icon
 ПОСЛЕДНИЕ ПОСТЫ: 
ПОИСК ПО ТЭГАМ:
Тегов пока нет.
bottom of page