Відкритий урок на конкурсі "Учитель року 2016"
Тема: Україно-московська міждержавна угода 1654 року
Мета: з'ясувати передумови та основні положення україно-московської міждержавної угоди 1654 року; розвивати вміння учнів аналізувати складні історичні факти та події, формувати вміння працювати з різними джерелами інформації, з історичними джерелами і на основі їх аналізу робити висновки, висловлювати власну точку зору щодо історичних подій; виховувати в учнів почуття патріотизму, інтерес до історії нашої Батьківщини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І.Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель. Ми продовжуємо з вами вивчати події Національно-Визвольної війни. Але для того, щоб рухатись далі згадаймо вже вивчені події.
Дошка. Бесіда за питаннями:
Назвіть, які ви знаєте договори, що були підписані під час національно-визвольної війни? (Зборівський договір 1649 р., Білоцерківський договір 1651 р.)
Давайте разом пригадаємо зміст договорів та порівняємо за таблицею
З якими державами підтримував дипломатичні стосунки Богдан Хмельницький в ході національно-визвольної війни?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання: Чому на предмет україно-московського договору 1654 року існують різні точки зору?
На кінець уроку Ви повинні будете зробити свій вибір чи сформулювати власну оцінку чим же насправді є договір 1654 року?
IV. Вивчення нового матеріалу
Пошук союзників
Для міжнародного визнання Україні необхідно було мати сильного покровителя і вийти зі складу Польщі можна було лише увійшовши в якусь іншу державу
Дошка. Робота із схемою
ТУРЕЧЧИНА МОСКОВІЯ
Релігійне протистояння православне віросповідання
Ненадійність турецьких васалів етнічна спільність
Бесіда за питаннями:
Які аргументи Ви можете привести на користь союзу з Туреччиною?
Що могло перешкодити такому союзу?
Які аргументи Ви можете привести на користь союзу з Московією?
Вчитель. Спроби спертися на Туреччину не були безпідставними. Турецький султан був достатньо могутнім для того , щоб відбивати у поляків бажання нападати на Україну, й водночас надто віддаленим, щоб відкрито втручатися в її внутрішні справи. Але дві важливі причини унеможливлювали союз України й Туреччини. Насамперед, одвічне релігійне протистояння двох світів: Християнського і мусульманського. По-друге, ненадійність
турецьких васалів.
З Московією українців поєднувало православне віросповідання й етнічна близькість. Отож рішення про військову допомогу Москви у війні з Польщею постала не раптово. Ще у червні 1648 року Б. Хмельницький звернувся до московського царя з листом розпочати спільні дії Москви та України проти Польщі.
Переяславська рада
Дошка. Перегляд фільму «Історія України» 92 серія https://youtu.be/w4ji-8z9bEo
Роздатковий матеріал з питаннями до фільму, після фільму з'являються на дошці.
Що спонукало московського царя погодитись на союз з Хмельницьким?
Коли відбулась рада у Переяславі?
Хто на Переяславській раді представляв Московську державу?
Чому під час присяги виникли непорозуміння?
Як козацтво поставилось до присяги? Хто з козацької старшини був проти?
Як суспільство поставилось до договору?
Вчитель: Таким чином, Переяславська рада лише започаткувала оформлення україно-московських відносин. Немає жодних свідчень, що тоді були укладені ще й письмові документи. Письмовий договір був укладений згодом. Цей договір увійшов в історію під назвою «Березневі статті» або «Статті Богдана Хмельницького», його було укладено в Москві 27 березня 1654р.
Березневі статті
Робота з історичним документами. Роздатковий матеріал.
Робота в парах
1 група« Витяги з Березневих статей Б. Хмельницького»
Проаналізуйте витяги зі статей. Якими вбачали відносини між Україною і Московією українські урядовці?
2 група З «Привілеїв Війську Запорізькому», наданого московським царемОлексієм Михайловичем
1.З тексту документу наведіть фактичні дані, які свідчать
про набуття запорозькимикозаками прав та привілеїв ще задовго до переходу під покровительство царя?
2. Визначте які політичні права та привілеї закріплювались за Військом
Робота з датами
8(18) січня 1654 року – Переяславська Рада.
27 березня1954 року – підписання Березневих статей.
Робота з поняттями
Автономія – самоврядування певної частини держави, що здійснюється на основі Загальнодержавного закону
- форма залежності, за якою одна держава, протектор, бере на себе здійснення зовнішніх відносин іншої держави
- союз самостійних держав, створений для певних цілей, переважно зовнішньополітичних
Наукова оцінка україно-московської міждержавної угоди
Березневі статті підбили підсумок україно-російських переговорів. Україна увійшла під протекторат Росії на широких правах автономії. Україна здобула собі сильного союзника в боротьбі з Річчю Посполитою. Оцінка змісту і історичного значення україно-російської міждержавної угоди серед істориків залишається неоднозначною. Ситуація ускладнюється, адже текст Березневих статей не зберігся, до нас дійшли тільки його копії. Давайте, розглянемо точки зору істориків.
На думку російського історика права Василя Сергієвича, угода являла собою
персональну унію між Москвою та Україною, за якою обидві сторони мали спільного монарха, зберігаючи кожна свій окремий уряд.
Інший фахівець із російського права Микола Дьяконов доводив, що погоджуючись на „особисті підкорення царю” українці безумовно погоджувались на поглинання їхніх земель Московським царством, і тому ця угода була «реальною унією».
Михайло Грушевський український історик вважав, що Переяславська угода була формою васальної залежності, за якої сильніша сторона цар погоджувалася захищати слабину українців, не втручатись в її внутрішні справи, українці зобов’язувалися сплачувати цареві податки, надавати військову допомогу.
Український історик В. Липинський - пропонує думку, що Переяславська угода 1654 року була не чим іншим, як лише тимчасовий військовий союз між Московією і Україною.
V. Закріплення нових знань
Що викликало непорозуміння під час козацької ради у Переяславі? (Присяга)
Український гетьман, який уклав українсько-московську міждержавну угоду?(Хмельницький)
Хто очолював московську делегацію у Переяславі? (Бутурлін)
Яку назву отримали статті підписані у березні 1654 року?(Березневі)
Як називається союз самостійних держав, створений для певних цілей, переважно зовнішньополітичних?(конфедерація)
В якому місті було підписано «Березневі статті»?(Москва)
Ім‘я царя «під високу руку» якого переходили українські землі після угоди 1654 року?(Олексій)
Яку державу Б.Хмельницький розглядав, як можливого союзника окрім Московії?(Туреччина)
Під якою назвою відоме самоврядування певної частини держави? (автономія)
Дати відповідь на проблемне запитання:
Чому на предметукраїно-московського договору 1654 року існують різні точки зору? Чим же насправді, на Вашу думку, є договір 1654 року? Кожна точка зору має право на існування. В тих складних умовах Україна потребувала сильного союзника, такого союзника обрав Богдан Хмельницький в особі московського царя. Після договору 1654 року українські землі надовго опинились під впливом Московської держави. Головне, зробити правильний висновок з історичного минулого.
Оцінки за урок
§ 20 чит., поняття, дати – вивчити, підготуватись до уроку узагальнення