top of page

Розробка уроку для 6 класу. Фінікія

Урок № 19

Тема: Фінікійські міста-держави.

Мета: розглянути особливості господарського і суспільного устрою Фінікії; удосконалювати навички порівняння однотипних історичних явищ, роботи з історичною картою, заповнення схем, визначення впливу географічного розташування і кліматичних умов на розвиток держави; виховувати інтерес до вивчення історії цих країн.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Орг момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями:

  1. Покажіть на карті територію Дворіччя, порівняйте природо-кліматичні умови Дворіччя та Єгипту?

  2. Назвіть і покажіть на карті міста-держави Дворіччя. Що вам відомо про Вавилон?

  3. Розкажіть про царя Хаммурапі та його закони.

  4. Покажіть на карті Ассирію. Розкажіть про особливості цієї держави.

  5. Що представляла собою Ассирія у період свого розквіту?

  6. Назвіть причини загибелі Ассирійської імперії. Чи може держава заснована на насильстві існувати довго?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Тема уроку записана з права на ліво

Бесіда з учнями:

Як ми можемо з вами дізнатися про історію тієї чи іншої країни?

Які науки допомагають нам при вивченні історії?

Як джерела доступні нам на уроці ми можемо використовувати, щоб розширити наші знання про країни світу?

Лист від фараона. Читає один з учнів

Продовження бесіди:

Діти, які ж питання поставив перед нами фараон?

Скажіть, а чим ми можемо користуватись, щоб знайти відповіді?

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Фінікія та її історія

Робота з картою ст. 78 ( підручник Бандровський О.Г., Власов В.С.):

  1. Покажіть на карті де розташована Фінікія?

  2. Чи можна було з Фінікії потрапити у Мемфіс? Як саме?

  3. Назвіть міста Фінікії і покажіть їх.

Учні малюють схему у зошиті у вигляді корабля і заповнюють схему самостійно, спираючись на розповідь вчителя: Як ми побачили на карті Фінікія – це невелика прибережна країна, що розташована на березі Середземного моря. Оскільки там росли кедрові ліси та були рівні береги, фінікійці займалися мореплавством і морською торгівлею. Фінікійці на той час були дуже кмітливими купцями, їх не любили у світі за їхній хист та шахрайство, проте фінікійці лишили по собі багато цінного.

Чим же торгували фінікійці: вони першими в світі навчилися робити прозоре скло з піску та соди. Потім виготовляли з нього сосуди для пахощів, на той час це було дороге задоволення та прибутковий товар.

Фінікійці першими навчились фарбувати тканину у пурпурний колір. Про це навіть існувала легенда. Оскільки молюск давав лише декілька крапель пурпурної фарби, то й фарба і пурпурна тканина дуже дорого коштували.

Фінікія славилась ще рощами лівадійського кедру. Міцна, смолиста кора кедру була незамінним матеріалом для будування морських суден, саме тому фінікійці й стали неперевершеними мореплавцями. Фінікійські плотники навчилися укріплювати борти зігнутими ребрами, а мачту робити з цільного стволу дерева – так було зручніше керувати судном. Також на носу корабля був, окований у бронзу таран, яким у бою пробивали корпус вражого судна. До того ж торгівельні кораблі брали на свій борт великий вантаж. Вони мали два ряди гребців. Про досвідченість і не аби які таланти фінікійських мореплавців свідчить той факт, що у 600 р. до н.е. вони обігнули усю Африку за 3 роки.

Купцям, воїнам, ремісникам часто було необхідно робити ділові записи чи щось прочитати. Користуватись ієрогліфами було незручно. Так поступово писемність почала спрощуватись. Фінікійці вигадали перший алфавіт. В ньому було 22 літери, вони були прості і писалися дуже легко. Проте писали фінікійці не так як ми – з права на ліво. Букви при письмі писали лише приголосні, а голосні пропускали. Фінікійський алфавіт був простим і зручним у використанні, він поступово поширився на усьому узбережжі Середземного моря. Його було покладено у основу арабського алфавіту.

Тепер здогадалися чому наша тема написана справа на ліво?

Також фінікійці торгували маслиновою олією, бурштином, вином, оловом та рабами.

Як народ що зайнятий здебільшого торгівлею фінікійці купували скот, зерно, холости для вітрил, папірус, рабів.

Робота з поняттям «колонія», «колонізація», «метрополія» - записати у словник ст.79( підручник Бандровський О.Г., Власов В.С.)

V. Закріплення вивчених знань

Учні заповнюють схему «Фінікійські мореплавці»

Бесіда за запитаннями:

  1. Що таке колонія?

  2. Покажіть на карті територію Фінікії, чим відома ця держава?

VІ. Підсумки уроку Експрес-відповідь на лист фараона « Я написав би фараону, що…»

VІІ. Домашнє завдання

§ 15( підручник Бандровський О.Г., Власов В.С.) читати, контурна карта.

Додаток 1

Лист від фараона

Юні сини та дочки вельмож, писарів, ремісників!

Хай ваші лани дають гарні врожаї! Хай голови ваші наповнюються знаннями. Хай живе ваш цар вічно й справедливо управляє країною!

Я, цар Верхнього і Нижнього Єгипту, чув, що є така держава – Фінікія. Багато там різного чудного роблять її умільці, що кораблі їх кращі по всій великій воді, а одяг їх яскравий, як захід, що вигадали вони, як швидко записати те, що зберігається у амбрах їхніх вельмож. Допоможіть дізнатись, де знаходиться ця країна. Чим займаються її люди? Чи правда, що вони найкращі мореплавці? Куди і навіщо вони плавають?

Замислив я велику справу та потребую гарних кораблів та кмітливих моряків.

Дізнайтесь все, що можливо, та сповістіть мене. І тоді мої кращі каменярі і художники будуть працювати на будівництві вашої нової школи.

Цар Верхнього та Нижнього Єгипту, фараон Псаметіх ІІ

Юные сыновья и дочери вельмож, писцов, ремесленников!

Пусть поля ваши дают обильные урожаи! Пусть головы ваши наполняются знаниями. Да живёт ваш царь вечно-вековечно и справедливо правит страной!

Я, царь Верхнего и Нижнего Египта, наслышан, что существует такое государство – Финикия. Многие там разности и диковины делают её умельцы, что корабли их лучше по всей великой воде, а одежды ярки, как закат, что придумали они, как быстро записать то, что хранится в хранилищах вельмож. Помогите узнать, где находится эта страна. Чем занимаются её люди? Правда ли, что они лучшие мореплаватели? Куда и зачем плавают?

Задумал я дело великое и нуждаюсь в хороших кораблях и расторопных людях.

Разузнайте всё, что можно, и сообщите мне. И тогда лучшие мои художники, и каменщики будут работать на строительстве вашей новой школы.

Царь Верхнего и Нижнего Египта, фараон Псаметих ІІ

ЩО ТАКЕ БЛОГ ?

Блог - це  «мережевий журнал чи щоденник подій» або веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості.

 

ОСНОВНА МЕТА БЛОГУ:

Пропагування історичних знань, підвищення інтересу до предмету. Спілкування з колегами, учнями і батьками на професійні теми. Також це - отримання задоволення від того, що я пишу про улюблену тему і ділюсь своїми унікальними знаннями та напрацюваннями зі своїми відвідувачами. Професійний розвиток, дізнаючись багато нового про цікаву  тематику і розширюючи горизонти.

НАЙБЛИЖЧІ ПОДІЇ: 

 

330/11/2015:  Наш 7-А клас був черговим по школі

 

02/12/2015:  Відбудеться відкритий урок на базі гімназії №290 за темою "Україно-Московська міждержавна угода 1654р."

 

25/12/2015:  Свято нового року

 Я В СОЦМЕРЕЖАХ: 
  • Facebook Social Icon
  • Vkontakte Social Icon
 ПОСЛЕДНИЕ ПОСТЫ: 
ПОИСК ПО ТЭГАМ:
Тегов пока нет.
bottom of page