Арабський світ
Мета: розкрити особливості виникнення ісламу і його ролі в об‘єднанні
арабів; з‘ясувати, як відбувався розвиток Арабського халіфату;
розвивати вміння здобувати нові знання поєднуючи інформацію з
розповіді вчителя, підручника та історичної карти; виховувати у учнів
повагу до загальнолюдських цінностей, ідеалів, що містить іслам, і
яким повинні слідувати люди незалежно від їхніх релігійних переконань.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Орг момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання «Магiчний квадрат». В квадрат заховані дати, поняття, особи з історії Візантії, які потрібно пояснити, пояснюючи ї учні дізнаються нову тему
Відповіді: Іконоборство-рух проти шанування ікон
395 – розкол Римської імперії на Західну Римську (столиця м. Рим) та Східну Римську імперію ( столиця м. Константинополь)
Олексій Комнін - візантійський імператор у 1081—1118 роках. Засновник династії Комнінів, який майже на століття повернув Візантії її колишню славу
1204 – хрестоносці захопили та пограбували м. Константинополь
Феодора – дружина імператора Юстініана
«Золотий вік» - період розквіту Візантійської імперії, пов'язаний з іменем імператора Юстініана (527-565 рр.)
Латинська імперія – держава хрестоносців на території Візантії
Імператор – голова імперії
1453 – турки оволоділи Константинополем, загибель Візантійської імперії
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя: Приблизно через століття падіння Західної Римської імперії в аравійському місті Мекка народився Мухаммед, засновник ісламу – релігії, яку сьогодні сповідує кожний восьмий житель нашої планети. Іслам став основою формування арабо-мусульманської цивілізації, котра збагатила людство своїми досягненнями, що втратили свого значення і дотепер. Сьогодні на уроці ви матимете можливість поринути у цей незвичайний і дещо загадковий для європейців світ Сходу. Пiд звуки чарівної арабської музики записуємо до зошитiв тему нашого уроку. На годину ми поринемо з вами в таємничий свiт Близького Сходу, де й зараз живуть факiри, височать мечетi та дме сухий та спекотний вiтер пустелi.(Звучить арабська музика)
IV. Вивчення нового матеріалу
Природні умови і заняття населення домусульманської Аравії
Робота з пiдручником ст. 141-142( Ліхтей І.М. Історія середніх віків 7 клас)
Прочитайте перший абзац, знайдiть протирiччя.
1. Де жили араби, покажiть на картi (на екрані м.дошки).
2. Дочитайте перший роздiл до кiнця, дайте вiдповiдi на питання:
3. Де проживали бедуїни, чим вони займалися?
4. Чому верблюд був нерозлучним супутником бедуїна?
5.Яким заняттям надавали перевагу пiвденнi араби?
6.Яке заняття об’єднувало арабiв?
2. Мухаммед та виникнення iсламу.
Повідомлення учня про пророка Мухаммеда
Робота з поняттям: Іслам – одна iз свiтових релiгiй, заснована Мухаммедом у VII ст.н.е. у м.Хiджазi, вiра в Аллаха.(демонстрація міста на екрані м.дошки)
Слово вчителя: Icлам, подiбно до християнства для схiдних слов’ян, з’єднав арабiв у єдину державу. Центрами нової релігії стали мicта Мекка та Медiна. Головнi принципи було викладено у свяченiй книзi – Коран.
3. Об’єднання арабiв. Халiфат Омейядiв та Аббасидiв.
Робота з поняттям:
Халiфат - мусульманська держава, голова якої одночасно є монархом i головою мусульман.
Розповiдь вчителя: Пiсля смертi Мухаммеда у 632р. країна опинилась пiд владою його соратникiв – халiфiв. Вони об’єднують арабiв у єдину державу завдяки чисельним вiйнам, поширюючи свою релiгiю.
Робота з картою: (на екрані м.дошки)
покажiть на картi території завойованi арабами за перших 4 халiфiв.
покажiть на картi території завойованi арабами за Омейядiв.
Робота з icторичним джерелом (роздатковий матерал).
Правила робот из джерелом (згадуємо разом з учнями).
Роздатковий матеріал
Запитання до джерела:
Пояснiть чому так вчинив халiф?
Яке враження повинен був справити вчинок Омара на мусульман та християн?
Чи може величезна держава, створена за рахунок завойовницьких вiйн проiснувати довго? Чому? Приведiть приклади. Розповiдь вчителя: У 750 р. до влади прийшли халiфи з роду Аббасидiв. Вiд держави відділяється Кордовський халiфат в Iспанiї, Марокко та Тунic. Столицею держави стало мicто Багдад.
Робота з картою:
1. покажiть на картi території завойованi арабами за Аббасидiв
2. покажiть на картi території втраченi арабами за Аббасидiв.
Розповiдь вчителя: У 1055р. столицю захопили турки-сельджуки. А рештки держави припинили своє iснування у 1258 пiд натиском монголiв. Хоча за Аббасидiв завоювання були незначними, проте це час культурного розквiту.
4. Культура Арабського халіфату
Завдання на актуалiзацiю:
1. Що таке культура?
2. Якi галузi ми вивчаємо, коли говоримо про це поняття
Робота в парах з інформаційними картками
Колективна робота з таблицею Наука Арабського халіфату
V. Закріплення нових знань
Поміркуйте над тим, які загальнолюдські ідеали містять арабські хасиди?
Сухість очей – ознака жорстокого серця
Аби стати брехуном, достатньо повторювати все те, що почув
Добре спитати – половина знання
Чорнильниця вченого дорожча Богу за кров воїна
Роздуми однієї години кращі за 70років молитви
Учитель та учень – друзі у добрій справі
VІ. Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
§ 11 чит., контурна карта, вивч. поняття
Додатки
Історичне джерело ( роздатковий матеріал)
Розповiдь арабського автора VIII ст. Абу-Юсуфа про вiдвiдини халiфом Омаром (634-644рр.) церкви Гробу Господнього в захопленому арабами Єрусалимi
Омару вiдчинили браму мiста, вiн увiйшов i сiв у дворi церкви Гробу Господнього. Коли настав час для молитви, вiн сказав патрiарху Софронiю: «Я хочу помолитися». Той вiдповiв: «Володаре вiруючих, молися на тому мiсцi, де знаходишся». Омар вiдповiв: «Тут я не буду молитися». Тодi патрiарх вiдвiв його до церкви Константина i поклав йому циновку в серединi церкви. Омар сказав: «Нi, тут я також не буду молитися». I вийшов Омар на сходи i помолився там один. I cказав потiм Софронiю: « О патрiарху, чи знаєш ти, чому я не помолився всерединi цієї церкви?» Той вiдповiв: «Не знаю, о Володаре вiруючих!» Тодi Омар вiдповiв: «Якби я помолився всерединi цієї церкви, вона була б утрачена для тебе, пiшла б з твоїх рук, i мусульмани пiсля мене вiдiбрали б її у тебе, кажучи при цьому: «Тут молився Омар»
Інформаційні картки до питання "Культура арабського халіфату"
Медицина.
Значний вплив на розвиток науки Арабського халiфату здiйснили медичнi дослiдження Iбн Сiни та Iбн Рушида. Перший учений у Європi був названий Авiценою, залишив по собi велику спадщину у виглядi наукових праць: «Канон медичної науки», «Поема про медицину», «Трактат про пульс». У своїх роботах вiн розширив та удосконалив вчення античних лiкарiв Галлена та Гiппократа. Його називали « князем лiкарiв». Iбн Сiна написав бiльше 450 наукових праць з медицини, фiзики, логiки, математики, до нашого часу збереглося близько 240 з них. Європейська медична наука на той час не досягла таких результатiв i до кiнця ХVII cт. працi Iбн Сiни були незамiнними для всiх лiкарiв. Араби також створили першi аптеки та лiкарнi, знали засоби знеболювання, першими почали робити розтини живих тварин, з метою дослiдження функцiй органiзму i причини захворювань, умiли видаляти аппендицит, винайшли сиропи та елiксири для лiкування хвороб.
Географія.
Вiдомий арабам свiт простягався вiд Атлантичного до Тихого океану i вiд Екваторiальної Африки до Київської Русi. Арабськi карти на той час були найточнiшими, дещо пiзнiше з’явився глобус. Для морських експедицiй створили дуже зручне i надiйне судно - дау, використовували запозичений у китайцiв компас. Термiни «адмiрал», «капiтан», «баржа», «муссон» - арабського походження.
Астрономія.
У великих мiстах Багдадi, Дамаcку, Самаркандi icнували великi обсерваторії. Завдяки складним пiдрахункам i точним iнструментам араби визначили окружнiсть Землi, описали розташування зiрок на небi. Вчений Аль-Бiрунi висловив здогад, що Земля обертається довкола Сонця, а не навпаки.
Математика.
Запозичили в iндiйцiв цифри, що згодом поширилися в Європi. Заклали основи аналітичної геометрії та тригонометрії. Засновником алгебри вважають арабського вченого Аль-Хаварiзмi. Вiн є автором книги «Аль-Джебр»( у перекладi «Рахунок»), вiд назви якої походять слова «алгебра» та «алгоритм».
Фізика.
Арабами було розроблено принципи збiльшуючого скла, вiдкрито i пояснено явище інерції. Основнi закони оптики було сформульовано у працi арабського фiзика Альхазена «Скарби оптики», який бiльш грунтовно нiж Птолемей пояснював оптичнi явища. Вiн описує будову ока i cуперечить тим вченим, якi вважали, що саме око випромiнює світло.
Хімія.
Засновниками всієї середньовiчної алхімії вважають арабських вчених Джабера i Разi. Cаме вони першими почали шукати секрет фiлософського каменя, що перетворює усi метали на золото. Центром арабської алхімії спочатку було мiсто Багдад, а потiм Академiя у Кордовi. Арабськi алхiмiки зробили суттєвий внесок у розвиток природничих наук, вони навiть розробили дистиляцiйний аппарат. Передали з Китаю до Європи секрет виготовлення пороху. Навчилися виготовляти спирт та сiрчану кислоту. Термiни «алкоголь», «поташ», «селiтра», «сода» - арабського походження.