top of page

Розробка уроку для 5-го класу. Історія в символах та знаках

УРОК № 4

Тема. Історія в символах і знаках

Мета: дати початкове уявлення про монети, герби і печатки як історичні джерела; ознайомити учнів з витоками україн­ської державної символіки; сприяти формуванню нави­чок свідомого читання тексту, визначення його головної думки і пошуку в ньому відповідей на запитання; відріз­няти науково-популярний текст від художньо-образно­го; викликати в учнів зацікавлення історією українських грошей і шанобливе ставлення до державних символів України.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Дидактична вправа "Анаграмми" на дошці написані поняття з минулих уроків, але літери в них переставлені містами, учням слід встановити поняття і дати його визначення:

УЗЙЕМ, ХЕАРІЯОГОЛ, СІТІЯРО, ИСОЛПІТ, ГАРОХОЛЕ, КОРІСТИ

Відповіді: музей, археолог, історія, літопис, археолог, історик

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя: Тема нашого уроку сьогодні - "Історія у символах і знаках". Запишіть тему у зошити і складіть до нової теми 5 запитання з питальними словами "ЩО?", "КОЛИ?", "ЯК?", "ЧОМУ?", "ДЕ?" . Дидактична вправа "П"ять запитань". Діти по бажанню зачитують питання, найкращі фіксуються на дошці. В кінці уроку діти зможуть дати на них відповіді.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Початкові уявлення про геральдику та сфрагістику.

Робота з ілюстраціями підручника ст. 29 ( Власов В.С.)

  • Що зображено на фотографіях?

  • Який знак прикрашає будівлю?

  • Що вказує на особливе значення цієї будови?

  • Які державні символи Ви знаєте?

  • Яким є герб України?

  • Де зображують герб? Чому?

Слово учителя: Серед тих наук, які допомагають історикам досліджувати минуле, є дві дуже цікаві науки, із якими ми зараз познайомимося. Перша з них — це геральдика — історична наука, що вивчає герби та їх істо­рію.

Колективна робота за підручником.

Коментоване читання тексту параграфа с. 31( Власов В.С.)

Запитання.

  1. Що називають печаткою?

  2. Що таке сфрагістика?

  3. Яку роль відіграють печатки в дослідженні минулого?

2. Тризуб — головний елемент сучасного герба України

Розповідь учителя. Кожна держава має свої державні символи — герб, прапор і гімн, У 1992 р. Верховна Рада України затвердила тризуб — знак київсько­го князя Володимира Великого (980—1015 рр.) малим Державним гербом. Згідно з Конституцією України, прийнятою 1996 р., три­зуб — елемент великого Державного герба України. Учитель привер­тає увагу учнів до зображення малого Державного герба України. Герби завжди привертали увагу тих, хто цікавився історією. Вони можуть розповісти дослідникам багато цікавого про часи, за яких вони існували. Державний герб — це символ, яким пишається кожен громадянин своєї держави. Герб України, як і інших європей­ських держав, сягає витоками в сиву давнину нашого народу. Знати історію його походження повинна кожна освічена людина;

Бесіда за питаннями:

  • Що означає основний елемент сучасного герба України?

  • Розгляньте фото на ст. 30 звідки бере свій початок тризуб?

3. Початкові уявлення про нумізматику.

Для наочності розповіді вчитель роздає учням зразки монет, за­уважуючи, що кожний із нас звик користуватися різними монетами, навіть не замислюючись над тим, коли і як вони виникли.

Розповідь учителя.

Сьогодні ми з вами поговоримо про походження монет і те, що вони можуть дати історикам для вивчення минулого.

— Уявіть, що ви історик. Про що вам може розповісти ця монета?

Учитель підкреслює, що різні монети мають не лише держави, які існують в один і той самий час, але й ті, що існували на певній території у різні часи. Переважна більшість володарів стародавніх держав карбувала власні монети. Тому вони можуть розповісти історикам чимало цікавого про часи, у які їх використовували: який вигляд мали володарі держав, коли вони правили. Монети з'явилися у зв'язку з необхідністю обміну результатами праці між людьми. Перші в історії людства металеві гроші — монети виникли в VII ст. до н. е. у стародавній державі Лідія в Малій Азії. Виготовляли їх зі сплаву золота і срібла. Назва монета походить від назви храму Юнони — Монети у Стародавньому Римі, при якому іс­нував монетний двір, де карбували гроші у вигляді круглих мета­левих пластинок.

Протягом понад двох тисячоліть основним матеріалом для ви­готовлення монет було срібло. Перші монети на території сучасної України розпочали карбувати не пізніше другої половини VI ст. до н. е. у грецьких містах-державах Північного Причорномор'я. Вони мали вигляд дельфінів і карбувалися з бронзи в Стародавній Ольвії. Учитель звертає увагу учнів на зображення цих та інших монет, що були в обігу або знайдені на території сучасної України

До початку XI ст. практично єдиними грошима на українських землях були срібні монети — диргеми. На думку багатьох істори­ків, поряд із ними, як засіб обміну використовували хутро дикого звіра — куниці, вивірки тощо. Від тривалого використання диргеми зношувалися, а інколи їхній край обрізали любителі легкої поживи. Тому на початку XI ст. з них стали робити срібні зливки — грив­ни. Гривна мала масу 164 грами. В усіх давньоруських джерелах використовували назву гривна. Буква «Я» наприкінці цього слова з'явилася в XIX ст., ймовірно, під впливом західноукраїнських діа­лектів.

Першим карбувати власні золоті та срібні монети — златники й срібники — розпочав у Київській Русі князь Володимир Святославович. На лицьовому боці монет зображували князя, на зво­ротному — його герб «тризуб». Однак головною метою появи златників князя Володимира було не задоволення потреб грошового обігу, а бажання сповістити світ про появу нової християнської держави.

Творче завдання Уявіть себе володарем казкової країни. Намалюйте монету своєї держави, придумайте їй назву. Прокоментуйте зображене.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Учні дають відповіді на питання з гри " П"ять запитань"

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати матеріал підручника § 4 ( Власов В.С.)

  2. На окремому аркуші паперу намалювати герб своєї сім"ї, придума­ти девіз до нього, вміти прокоментувати зображене

Comments


ЩО ТАКЕ БЛОГ ?

Блог - це  «мережевий журнал чи щоденник подій» або веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості.

 

ОСНОВНА МЕТА БЛОГУ:

Пропагування історичних знань, підвищення інтересу до предмету. Спілкування з колегами, учнями і батьками на професійні теми. Також це - отримання задоволення від того, що я пишу про улюблену тему і ділюсь своїми унікальними знаннями та напрацюваннями зі своїми відвідувачами. Професійний розвиток, дізнаючись багато нового про цікаву  тематику і розширюючи горизонти.

НАЙБЛИЖЧІ ПОДІЇ: 

 

330/11/2015:  Наш 7-А клас був черговим по школі

 

02/12/2015:  Відбудеться відкритий урок на базі гімназії №290 за темою "Україно-Московська міждержавна угода 1654р."

 

25/12/2015:  Свято нового року

 Я В СОЦМЕРЕЖАХ: 
  • Facebook Social Icon
  • Vkontakte Social Icon
 ПОСЛЕДНИЕ ПОСТЫ: 
ПОИСК ПО ТЭГАМ:
Тегов пока нет.
bottom of page