Розробка уроку для 5 класу. Чому мова є джерелом знвнь про минуле
УРОК № 6
Тема. Чому мова є джерелом знань про минуле
Мета: Ознайомитися з історичними регіонами України, географічними назвами, їх походженням, з історією власних імен, навчитися пояснювати значення мови в історичній науці, показати учням, яку назвах народів і географічних назвах відображаються історичні події, природні умови й життя місцевого населення; продовжити формуван¬ня навичок роботи з історичного картою; зацікавити учнів таємницями, які приховані в географічних назвах нашої Батьківщини.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Дидактична вправа "Хмаринка" Пари учнів отримують паперові хмаринки, на яких переплутані слова одного терміну потрібно зібрати визначення слів та визначити, яким поняттям вони відповідають
1. історичні де письмові установа зберігаються джерела ( архів - установи, де зберігаються письмові історичні джерела)
2. вивчати в діяльності що усе допомагає створене людини процесі минуле (історичні джерела - усе створене в процесі діяльності людини, що допомагає вивчати минуле)
3. про людства наука минуле (історія - наука про минуле людства)
4. монети що наука вивчає гроші та паперові ( нумізматика - наука, що вивчає монети та паперові гроші)
5. час події конкретний певної ( дата - конкретний час певної події)
6. найважливіших за подій роками запис (літопис - запис найважливіших подій за роками)
7. речовими наука минуле історичними за вивчає що джерелами (археологія - наука, що вивчає минуле за історичними речовими джерелами)
8. від років події певної лічба (літосчислення - лічба років від певної події)
9. про час наука (хронологія - наука про час)
IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в групах за підручником ст. 44-45 (Власов В. С.) Завдання:
1 група. Скласти перелік міст, які утворилися за назвами річок.
2 група. Скласти перелік міст, в основі яких лежать назви тварин, птахів, рослин.
3 група. Скласти перелік міст, які є свідченнями особливості господарської діяльності, прикметами суспільного життя.
Практичне завдання. Скласти перелік географічних назв, пов’язаних з життям родин. Що Ви знаєте про походження цих назв?
Робота з термінами. Самостійна робота з підручником.ст.47-48 Виписати та пояснити назви слів: Україна, етнографічні назви, історичні назви.
• Розглянути ілюстрацію ст. 49 Що зображено на малюнку? Чому слова застарівають?
Слово учителя: А чому прізвища застарівають ми дізнаємось з Вами з віршика "Застаріле прізвище" Читає один з учнів
ЗАСТАРІЛЕ ПРІЗВИЩЕ
Прибіг якось до райради
Тягнирядно Сава.
- Хочу прізвище змінити.
Ось моя заява.
Бо це в мене застаріло,
Допотопним стало.
Я нове собі придумав:
ТЯГНИОДІЯЛО. (П.П. Глазовий)
Як Ви думаєте чому застарівають прізвища?
Гра «Придумай прізвище для кращого друга» Діти придумують прізвища для друзів, пояснюють його значення.
ІV. Узагальнення.
1. Виконати завдання 2 (с.50) Повідомити результат в класі.
2. Намалюйте стрічку часу. Позначте рік, коли вперше в писемних джерелах було вжито назву «Україна». Скільки років тому це сталося.
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.
§ 7 чит., підготувати невеличку розповідь за однією з тем :
• Що означає моє ім’я?
• Що означає моє прізвище?
Kommentarer